Tato webová stránka využívá soubory cookie. K získání více informací si pročtěte naše zásady používání cookie.

Pokud nesouhlasíte s jejich použitím, je třeba provést změnu nastavení prohlížeče.

Jak pečovat?

Detailní záběr tmavé vlněné tkaniny

Péče o textil během jeho životního cyklu

Jak pečovat o oděvy od nákupu
až po jejich vyřazení z šatníku

I malé změny mnohdy představují obrovský rozdíl. A to platí i v péči o oděvy. V dnešní době měníme oblečení mnohem častěji než předchozí generace. Pokud chcete, aby vám oblečení vydrželo dlouho jako nové – tak jako vašim prarodičům  neznamená to, že se musíte držet zastaralých postupů. Pečlivější nákup, drobné vylepšení způsobu praní a moderní technologie ošetřování oděvů prodlouží vašemu oblečení život o několik let.


Vše začíná v prodejně

Zaměřte se na dobrou kvalitu

Prvotřídní zpracování a ušití oděvu znamená jeho delší životnost. Dobrá kvalita něco stojí, ale vyplatí se. Vyhledávejte přírodní, trvanlivá vlákna, jako jsou bavlna a vlna. Na švech a lemech by neměly být záhyby a nepravidelná místa. Zkontrolujte, zda z knoflíků netrčí uvolněné nitě. Oděv, který splňuje tyto požadavky na kvalitu, obstojí ve zkoušce času. Pokud si všimnete známky nedbalého zpracování, nechte oblečení raději na věšáku.


Volte organické materiály

Dopad vašeho oblékání na životní prostředí můžete ovlivnit již v okamžiku, kdy vejdete do prodejny. Výroba 1 kg textilií vyžaduje v průměru 1 kg chemikálií. Vybírejte proto oděvy vyrobené z organických textilií a obnovitelných nebo recyklovatelných materiálů. Při jejich výrobě se spotřebuje méně energie a chemikálií. Organické textilie jako bavlna jsou navíc trvanlivější a pomáhají redukovat uhlíkovou stopu.

Průhledný kontejner naplněný chemikáliemi, které se používají při výrobě oděvů


Pečujte o své oděvy

S naší pomocí zvládnete i ty nejtěžší úkoly v péči o prádlo snadno a rychle. Prohlédněte si několik jednoduchých tipů a triků, které mohou ovlivnit váš pocit z čerstvě vypraného prádla.

Dvě košile vedle náčrtu pračky AEG

Méně praní, lepší péče

Jen velmi málo oděvů je třeba prát po každém nošení. Neperte oblečení zbytečně. Vyčkejte, dokud se vám nesejde větší množství prádla potřebné na naplnění pračky. Ušetříte tak energii i vodu. K úsporám vám pomůže také technologie OptiSense. Automaticky pro vloženou várku prádla upraví čas, spotřebu vody i elektrické energie. Zaručí to nejlepší ošetření každého kusu oblečení a výrazně snižuje jeho opotřebování vlivem nadměrného praní. 

Objevte pračky

Červená hedvábná látka

Prací prostředek pro jemné prádlo

Používejte speciální prací prostředky, které neobsahují enzymy na bázi proteinů. Ty totiž mohou poškodit vlnu a hedvábí.

Oděv namočený ve studené vodě

Nejprve odstraňte skvrny

Jakoukoliv skvrnu co nejdříve namočte do studené vody, aby se špína neusadila ve vláknech.

Zářivá červená košile

Uchovejte zářivé barvy

K praní barevného prádla jsou nejvhodnější prací prostředky bez obsahu bělidel. Naopak při praní bílého prádla použijte prášky na bázi bělidel, aby bílá zůstala skutečně bílou.

Nebojte se sušení

Díky novým technologiím dnes můžete bez obav sušit i choulostivé tkaniny. Sušičky s technologií AbsoluteCare® vám umožní zvolit speciální program pro vlnu, hedvábí i funkční oblečení. Každý z nich nabízí jiný pohyb bubnu a teplotu ideální pro daný typ oděvu. Vlna se suší rozložena na stěně bubnu – podobně jako při sušení na podložce. Pro sportovní oděvy je zase nastavena taková teplota, aby se plně obnovila funkčnost voděodolné membrány. Vaše oblečení si tak zachová svou kvalitu, vzhled i jemnost.  

Objevte AbsoluteCare®
Vlna, hedvábí a bavlna naskládané vedle sebe


Jak oděvy ze šatníku vyřazovat zodpovědně

Zredukovat, recyklovat, znovu použít

Až 95 % textilií, které vyhazujeme, je možné znovu použít nebo recyklovat. Pokud je oblečení v dobrém stavu, darujte ho na charitu. Nebojte se také využít vaši kreativitu. Zamyslete se nad jeho dalším využitím a najděte mu ve své domácnosti nové místo. Nebo ho můžete odevzdat k recyklaci a vrátit zpět přírodě. Recyklace snižuje množství odpadu a šetří energii i vodu. Ohleduplnost k životnímu prostředí navíc nikdy "nevyjde z módy".


Na závěr se pojďme společně podívat na štítky na našich oděvech. Některé z nich jsou totiž zastaralé a nezohledňují vývoj nejnovějších pracích technologií. V následující kapitole vám objasníme nejčastější omyly, které jsou s nimi spojené.  

 

Pokračujte na kapitolu Štítky 


Objevte více s AEG

Vyberte si svého strážce oblečení

Představujeme nové pračky a sušičky AEG. Říkáme jim strážci oblečení. Každý z nich je jedinečný, ale jedno mají společné – vašemu oblečení věnují péči, kterou si zaslouží.

Objevte pračky a sušičky AEG

Získejte prodlouženou záruku

K vybraným modelům praček a sušiček nyní získáte prodlouženou záruku 5 let na kompletní spotřebič, 10 let na invertorový motor a doživotní záruku na ÖKOInvertor motor.

Zjistěte více o zárukách

Inspirace do vašeho mailboxu

Potřebujete poradit s vypráním vlněného svetru? Nebo se zbavit skvrny na oblíbené košili? Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám budeme posílat tipy přímo do vašeho mailboxu!

Přihlaste se k odběru

 
 
Zavřít
 

Vybrat, kde se toto bude sdílet

Zavřít