ČERNÉ JAKO UHLÍ

Pokud jde o styl, královnou je jednoznačně černá. A v roce 2018 se naplno prosadí i v gastronomii. Potraviny černé barvy jsou skoro všude, stačí si prohlédnout Instagram. Černá zmrzlina, černé latte a černý chléb, je jich plný internet. A co je za tím? Aktivní uhlí – delikátní a zcela bezpečné v malém množství, před většími dávkami ale odborníci varují.

Mnozí na aktivní uhlí nedají dopustit. Přisuzují mu silné detoxikační účinky, pomáhá prý předcházet kocovině a zmírňuje vedlejší účinky při otravě jídlem. Ať už je to jakkoli, uhlí se  výborně hodí jako zdobení na tropické příchutě zmrzlin.

NAŠLEHANÉ VAJÍČKOVÉ OBLÁČKY

Našlehané bílky se už delší dobu uplatňují jako náhrada šlehačky nebo sněhových pusinek. V roce 2018 se však objevují zcela nové způsoby napěňování. Lidé hledají a nacházejí inovativní způsoby přípravy zajímavých a chutných pokrmů. Například využívají vzduch a plyn k vytvoření lehké a delikátní konzistence.

Vezměte si například to šílenství, které vzniklo kolem obláčkových vajec. Příprava je celkem jednoduchá a výsledek efektní. Stačí vyšlehat vejce a upéct ho v troubě. Jelikož trend nahrazovat sacharidy zdravějšími a lehčími alternativami neslábne, lidí se šlehačem v ruce bude stále přibývat. Někteří své vaječné obláčky již snídají místo housky.

KONFITOVÁNÍ

Konfitování už netrpělivě čeká na svůj velkolepý návrat. Termín  označuje jídlo, které se připravuje v tuku nebo oleji při nižší teplotě. Konfitovaná kachna je klasika,  objevují se však i nové pokrmy – například konfitovaná zelenina, jako je avokádo. Vzniká zde chutná a zdravá variace na osvědčenou zlatou klasiku.

FERMENTOVÁNÍ

V roce 2018 se fermentování stane jednoznačně nejpoužívanějším  kulinářským postupem. O fermentaci jste nejspíš slyšeli v souvislosti s postupem při výrobě vína z hroznů. Jde o proces, během kterého kvasinky nebo bakterie proměňují neboli fermentují cukr na alkohol.

Fermentovat lze prakticky cokoli od sýrů a kefíru až po kombuchu a nakládanou zeleninu. Fermentované potraviny jsou plné probiotik, které  podporují trávení. Není divu, že fermentované potraviny budou letos absolutním hitem.

Pohled Jana Punčocháře

Zdánlivě trend posledních pěti let, ale fakticky jde o jednu z nejstarších metod, kterou znali už naši předci. Skvělým příkladem je kysané zelí, ale aktuálně se fermentuje snad úplně vše, například i limonáda. Já osobně mám hodně rád kimchi.

Fermentace je především skvělá metoda, jak uchovat suroviny, které jsou pak vitamínovou bombou.

KVĚTINOVÉ CHUTĚ

Možná jste už sem tam ochutnali pár jedlých okvětních lístků.  V roce 2018 se však květinová inspirace konečně rozvine naplno. Od jídel zdobených celými květinami a okvětními lístky po botanické infuze do nápojů a občerstvení. Tento výrazný trend přináší na stůl jemnou sladkou chuť a svěží vůni.

V odlehlých částech světa jsou květy běžnou součástí tamní gastronomie. Lidé v Evropě jim teprve začínají postupně přicházet na chuť a využívat doma ve svých kuchyních. Vezměte si například růži. Můžete ji uplatnit při přípravě tureckých lahůdek nebo jí obohatit čaj, který jistě mnohé okouzlí. Až budete příště v zahradě, rozhlédněte se kome, co chutného vám tam roste.

Pohled Jana Punčocháře

Nejen exotické rostliny, ale na řadu přicházejí i ta naše česká kvítka.  Velkým trendem jsou květy, které dodávají i chuť. Já osobně dávám na talíř vše, co je jedlé a má v daném jídle své opodstatnění. Rád používám třeba květy lichořeřišnice.

Co mě ale baví opravdu hodně je yazu – moderní, exotický citrus, který přidává svěžest, má mandarinkovou chuť a u nás se celkem jednoduše sežene ve formě omáčky.

Sacha Inchi

Dalším trendem pro rok 2018, který jste mohli zaznamenat na sociálních sítích, je Sacha Inchi. Tato superpotravina z jihovýchodní Asie se konzumuje ve formě semínek a podobně jako ořechy má vysoký obsah omega-3 kyselin a je bohatá na bílkoviny.

Sacha Inchi se vyznačuje tvrdou křupavou  konzistencí s máslovou příchutí. Prodává se jako zdravá pochoutka, buď solená, nebo přírodní. Výborně se hodí do řeckého jogurtu či jako výživná svačina při náročnější turistice a dobrodružných výšlapech.

Moringa

Superpotravinové trendy přicházejí a odcházejí. Zdá seale,že pozornost, kterou vzbudil v roce 2018 strom moringa, jen roste. Tedy alespoň podle Google Trends. Jeho listy mají chuť a texturu podobnou kapustě.

Moringa roste v tropickém podnebí a stal se populární proto, že listy jsou bohatší na vitamíny a minerály než jiné ovoce a zelenina. Například má více vitamínu C než pomeranče a více draslíku než banány. Proč si tedy nezačít pochutnávat na darech těchto užitečných stromů ve formě lisovaných šťáv, výživových tyčinek, kombuchy a jiných zdravých pochoutek ještě dnes?

SLANÉ JOGURTY

Slané a pikantní jogurty jsou na scéně již dlouhá léta, ale v roce 2018 budou pomalu zabírat stále více místa v chladničkách i na kulinářských blozích. Obsahují méně cukru a sodíku než jiné snídaňové variace, výborně chutnají a přinášejí různé nutriční výhody, takže jejich popularita je oprávněná.

Co dělá slané jogurty tak atraktivní? Ve srovnání s těmi běžnými mají mnohem nižší obsah cukrů a uhlohydrátů. K úspěchu je předurčují také přidané bílkoviny a výrazné příchutě, které lákají k vyzkoušení. Co byste řekli na kombinaci okurky, olivového oleje a soli? Slané a pikantní jogurty jsou jednoduše vynikající snídaňovou volbou.