Stopy rzi na příborech

Naposledy aktualizován 17.09.2020 11:44

Dotaz

Na příborech jsou stopy rzi.

Vztahuje se k

 • volně stojící myčka
 • vestavná myčka

Řešení

„Nerezová ocel“, na které jsou stopy rzi

Tzv. „nerezová“ ocel je velmi odolná vůči rzi. Tento kov tvoří na svém povrchu ochranou vrstvu, která se nazývá „oxidační vrstva“. Pokud se tento povrch poškodí, např. při poškrábání nože, kyslík z okolí okamžitě vytvoří novou ochranou vrstvu. Některé látky však dokáží poškodit a proniknout touto ochranou vrstvou, aniž by se tato vrstva mohla obnovit. Tyto látky zahrnují výrazné a kyselé potraviny, jako je sůl, citron, ocet, kečup nebo majonéza. Mycí prostředky, které obsahují kyseliny nebo chlór, také mohou poškodit tuto ochranou vrstvu.

 • Nenechávejte příbory pokryté zbytky potravin uvnitř myčky nádobí. Příbory před vložením do myčky nádobí opláchněte nebo spusťte v myčce oplachovací program, pokud ji nepotřebujete okamžitě spustit. Rez na nerezové oceli lze odstranit pomocí leštidla na nerezovou ocel.

Nádobí či příbory s částmi, které nejsou z nerezové oceli

Například kráječe sýrů nebo vajec se zkorodovanými řeznými strunami. Pokud byly příbory nebo jiné náčiní z nerezové oceli vystaveny ovocným kyselinám, kyselině octové, kyselině mléčné nebo soli po delší dobu, rez se může šířit.

 • Takové předměty nebo jejich části nedávejte do myčky nádobí.

Plastový povlak košů je poškozen

Plastový povlak koše myčky nádobí je velmi silný. Je odolný vůči chemikáliím v mycích prostředcích a proti nárazům. Může se však poškodit mechanicky řezáním nebo odíráním plastového povlaku, např. dlouhými ostrými čepelemi vloženými do koše. Z otvoru v plastovém povlaku se bude šířit rez z kovového rámu košů.

 • K vyřešení tohoto problému koše vyměňte.

Trubky pro přívod vody vyrobené z různých kovů

 • Trubky pro přívod vody vedoucí k myčce nádobí mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako např. galvanizované oceli, mědi a mosazi. Různé materiály spolu mohou navzájem reagovat a způsobovat tak tvorbu rzi v potrubí. Tato koroze bude mít postupně za následek přítomnost rzi ve vodě přicházející do myčky nádobí.
 • Obraťte se na instalatéra a požádejte jej o kontrolu přívodu vody do myčky nádobí.

Plovoucí rez

Když je v myčce nádobí rez, „plave“ kolem dokola během mycího programu. Proto se nazývá „plovoucí rez“. Plovoucí rez se může usadit kdekoliv v myčce nádobí. To může způsobovat hnědé skvrny na porcelánu, které připomínají rez. Jedná se o plovoucí rez, která se usadila např. na talíři.

 • Plovoucí rez, která se usadí uvnitř částí myčky nádobí, je nutné odstranit pomocí práškové kyseliny citrónové nebo pomocí čisticího prostředku pro daný typ spotřebiče.
 1. Vložte práškovou kyselinu citrónovou nebo čisticí prostředek do dávkovače mycího prostředku a spusťte intenzívní program.
 2. Po dokončení programu nechte dvířka myčky nádobí otevřená, dokud vnitřek myčky nádobí zcela nevyschne.
 • Plovoucí rez, která se usadí na příborech a nádobí, lze odstranit pomocí leštidla na nerezovou ocel.
Objednejte si servis
Objednejte si servis

V oblasti, ve které se nacházíte, nabízíme službu Fixní cena servisu. O opravu se postarají kvalifikovaní servisní technici Electrolux. Spotřebič nejprve zkontrolujeme, poruchu vyřešíme a v případě potřeby vyměníme součástky a díly. Tuto službu poskytujeme pro pračky, sušičky, myčky, varné desky, chladničky, vestavné kávovary, sporáky, digestoře, trouby a vestavné mikrovlnné trouby.

Náhradní díly a příslušenství
Náhradní díly a příslušenství

Vyhledejte si originální náhradní díly pro váš spotřebič v našem e-shopu a nechte si je doručit přímo domů.