PRŮVODCE PŘI KOUPI

Najděte si perfektní odsavač par

Typ

Při koupi odsavače par si můžete vybírat z úžasného množství rozmanitých typů, tvarů a velikostí. Každý z těchto specifických modelů dodá vaší kuchyni individuální výraz a atmosféru. Rozhodněte se, zda vám vyhovuje spíše nápadný, klasický nebo diskrétnější spotřebič.  

Ostrovní odsavače: přichází v úvahu, pokud máte v kuchyni samostatný středový ostrůvek. Tyto typy odsavačů jsou namontovány na stropě.

Nástěnné odsavače: existují v plochém nebo komínovém provedení, v mnoha velikostech, vyznačují se nápadným designem a instalují se na stěnu.

Integrované odsavače: odsavač můžete nenápadně začlenit do kuchyně a schovat ho za kuchyňská dvířka nebo v pracovní desce.

Tradiční odsavače: šetřete prostor a umístěte odsavač pod kuchyňskou skříňku nad varnou desku. Když je vypnutý, je prakticky neviditelný.

Profi tip: Vždy si zkontrolujte doporučenou vzdálenost odsavače od varné desky nebo sporáku.

Cirkulace vzduchu

Máte k dispozici externí odvětrání?
Ano: odsavač v odváděcím režimu potřebuje ventilační otvor k odvětrávání kuchyňských výparů. Průtok vzduchu přitom ovlivňuje délka odváděcího potrubí, ohyby a druh použitého materiálu.  
Ne:
recirkulační režim nevyžaduje vnější odvětrávání. Vzduch se pročišťuje přes několik filtrů, které odstraňují nečistoty a pachy.

Profi tip:
Odsavač zapněte ještě před začátkem vaření, aby se cirkulace nebo odvádění vzduchu spustily s dostatečným předstihem.

Pokrm

Pokud často vaříte výrazná jídla nebo máte prostornou kuchyň, budete potřebovat výkonnější odsavač. Nejen za účelem odstraňování kuchyňských pachů, ale také proto, abyste zabránili usazování nánosů tuku na těžko dostupných místech a vyhnuli se tak poškození nábytku nebo stěn.

Výkon

Pokud se rozhodujete mezi více modely odsavačů, může vám pomoci výpočet minimální a maximální kapacity odsávání podle velikosti kuchyně. Postupujte podle následujících kroků:

1. Změřte si délku, šířku a výšku kuchyně.
2. Vynásobte délku x šířku x výšku = získáte objem místnosti.
3. Vynásobte objem x 6 = dostanete minimální požadovanou kapacitu odsávání (6 výměn vzduchu za hodinu při mírném vaření, například pomalém dušení).
4. Vynásobte objem x 12 = dostanete maximální požadovanou kapacitu odsávání (12 výměn vzduchu za hodinu při smažení na oleji).

Doporučujeme vybrat si spotřebič s kapacitou odsávání mezi 8- a 12násobkem objemu kuchyně.

HLUČNOST

Pokud si potrpíte na klidné prostředí v kuchyni bez rušivých zvuků, vyberte si odsavač s nízkou úrovní hlučnosti (dB). Odsavače AEG mají hlučnost v škále od 40 do 70 dB. Abyste si uměli hodnoty promítnout v realitě: šepot má hlučnost přibližně 40 dB a běžná konverzace 60 až 70 dB.

U odsavačů pracujících v odváděcím režimu má řešení ventilačního potrubí významný vliv na hlučnost. Dbejte na to, aby bylo potrubí vyrobeno ze zvukově izolačních materiálů a pokud možno s minimálním počtem ohybů.

FILTRY A ČIŠTĚNÍ

Všechny odsavače par jsou vybaveny tukovými filtry, které zachycují částečky tuku a potravin rozptýlené ve vzduchu. V závislosti na modelu je potřeba tukové filtry pravidelně vyměňovat (jednorázové filtry) nebo mýt (opětovně použitelné filtry). Permanentní kovový tukový filtr můžete namočit a omýt ručně nebo v myčce nádobí s intenzivním programem o teplotě 60–70 °C.

Pokud odsavač pracuje v režimu recirkulace, měli byste používat i filtr s aktivním uhlím a pravidelně ho čistit nebo vyměňovat alespoň každé čtyři měsíce. Některé filtry s uhlím je možné umýt a znovu použít.

VYBERTE SI SPOTŘEBIČ

Odsavače AEG kombinují účinné odsávání vzduchu, tichou efektivnost a oceňovaný design. Najděte si ten správný odsavač do své kuchyně.

Prozkoumejte odsavače