Více péče

VĚNUJTE SVÉMU OBLEČENÍ VÍCE PÉČE

Oblečení je mnohem více než jen nitě sešité dohromady. Uchovává vzpomínky. Vypráví příběh. A přesto nenosíme v průměru 80 % oblečení, které vlastníme. Budete-li věnovat svému oblečení více péče, přispějete k tomu,  aby z módy vymizela kultura vyhazování. Se svými oblíbenými kousky oděvů můžete napsat ještě další kapitoly životních příběhů.

PROČ PEČOVAT O OBLEČENÍ?

Naše oblíbené oděvy nám často připomínají nejkrásnější životní momenty. Pokud ale ztratí tvar, barvu a vzhled, který na nich tak milujeme, zůstanou zastrčené v zadní části šatníku. To však nemusí platit. Existuje totiž mnoho způsobů, jak se o oděvy starat lépe. A ještě více důvodů, proč to udělat – uchováme si své vzpomínky a ochráníme životní prostředí. Proto je naše péče tak důležitá.

Žena, která na sobě má fialovou košili

Uchovejte si vzpomínky

Oblíbené kousky v našich šatnících zachycují naše vzpomínky. Prožily s námi vzácné životní okamžiky a nyní nám je připomínají. Postarejte se o ně, jak nejlépe můžete, a uchovejte si je, abyste je mohli oblékat znovu a znovu. Nejcennější kusy vašeho šatníku tak budou stálou inspirací a stanou se i součástí nových radostných okamžiků vašeho života.

Fialová hedvábná halenka doplněná šperky
Obrázek hladkého a hezky vonícího červeného hedvábí

Potěšte své smysly

Při rozhodování, co si oblečete, nezáleží jen na tom, jak oděvy vypadají. Studie našeho chování prokázaly, že při výběru oblečení zapojujeme všechny smysly: od hmatu až po čich. Líbí se nám příjemný dotyk hebkého oblečení a vůně čerstvě vypraného prádla. Užívejte si ten skvělý pocit – s naší kombinovanou pračkou se sušičkou ho budete mít nadosah neustále. Stačí spustit nonstop program praní a sušení.

Krabice s nákupem

Změňte své zvyky

Oděvní průmysl má výrazný vliv na životní prostředí. Pokud budeme přistupovat k péči o prádlo nově, můžeme i my přispět k jeho ochraně. Se správnou technologií praní a sušení nám oděvy vydrží déle a nemusíme tak stále nakupovat další oblečení, stačí otevřít šatník. Naše nové sušičky bezpečně vysuší dokonce vlnu i hedvábí – a zajistí tak delší životnost pro ty nejchoulostivější textilie. Pokud vám vaše oděvy vydrží třeba jen o 9 měsíců déle, snížíte vy sami negativní dopad na životní prostředí o 20 až 30 %.

Žena v čerstvě vyprané stříbrné hedvábné blůze
Systém AbsoluteCare®

Nyní můžete i doma prát a sušit oblečení, o němž jste si mysleli, že je určeno pouze do chemické čistírny.

Bubnová sušička AEG řady 8000

Ochránce jemných halenek

Objevte péči, která je vůči vašim nejchoulostivějším oděvům tak šetrná jako sušení naplocho. V sušičce AEG bez následků usušíte i svou oblíbenou 100% hedvábnou blůzu. Uchová si svou kvalitu i tvar a navíc bude méně pomačkaná než při přirozeném sušení na vzduchu. To vše je možné s našimi sušičkami řady 8000 se systémem AbsoluteCare®.

Modrá bavlna s ikonou praní při 30 stupních přes horní část

Úspora peněz

Moderní pračky vám poskytnou vynikající výsledky praní již při nízkých teplotách. Tím šetří jak vaše finance, tak životní prostředí. A pomáhají uchovávat vaše oděvy déle jako nové. Moderní pračka dokáže ušetřit až o 80 % více energie než pračka, jakou jste koupili před 5 lety. Investujte do nejnovější technologie a šetřete peníze praním při teplotě 30 °C.

Žena v čerstvě vyprané červené hedvábné blůze
TECHNOLOGIE ÖKOMix

Díky předmíchání pracího prostředku, aviváže a vody se směs dostane ke každému vláknu.

Pračka AEG řady 8000

Déle jako nové

Vaše košile potřebují šetrnou péči, aby si uchovaly svoji kvalitu i po mnoha vypráních. Naše pračky řady 8000 s technologií ÖKOMix dopřejí vašemu oblečení důkladnější vyprání i při nízkých teplotách. Prodloužíte tím jeho životnost.

ŽIVOTNÍ CYKLUS OBLEČENÍ

I malé změny mnohdy představují obrovský rozdíl. A to platí i v péči o oděvy. V dnešní době měníme oblečení mnohem častěji než předchozí generace. Pokud chcete, aby vám oblečení vydrželo dlouho jako nové – tak jako vašim prarodičům – neznamená to, že se musíte držet zastaralých postupů. Pečlivější nákup, drobné vylepšení způsobu praní a moderní technologie ošetřování oděvů prodlouží vašemu oblečení život o několik let.

Vše začíná v obchodě

Modrá bavlněná tkanina

Soustřeďte se na dobrou kvalitu

Prvotřídní zpracování a ušití oděvu znamená jeho delší životnost. Dobrá kvalita něco stojí, ale vyplatí se. Vyhledávejte přírodní, trvanlivá vlákna, jako jsou bavlna a vlna. Na švech a lemech by neměly být záhyby a nepravidelná místa. Zkontrolujte, zda z knoflíků netrčí uvolněné nitě. Oděv, který splňuje tyto požadavky na kvalitu, obstojí ve zkoušce času. Pokud si všimnete známky nedbalého zpracování, nechte oblečení raději na věšáku.

Vana s vodou a přidanými škodlivými chemikáliemi

DEJTE SE ORGANICKOU CESTOU

Dopad vašeho oblékání na životní prostředí můžete ovlivnit již v okamžiku, kdy vejdete do prodejny. Výroba 1 kg textilií vyžaduje v průměru 1 kg chemikálií. Vybírejte proto oděvy vyrobené z organických textilií a obnovitelných nebo recyklovatelných materiálů. Při jejich výrobě se spotřebuje méně energie a chemikálií. Organické textilie jako bavlna jsou navíc trvanlivější a pomáhají redukovat uhlíkovou stopu.

To, co se svým oblečením děláme po jeho zakoupení, má vliv na jeho životnost i na životní prostředí. Stačí více péče a zlepšíme obojí. Menší spotřeba znamená nižší zátěž pro životní prostředí.

Méně praní, více péče

Jen velmi málo oděvů je třeba prát po každém nošení. Neperte oblečení zbytečně. Vyčkejte, dokud se vám nesejde větší množství prádla potřebné na naplnění pračky. Ušetříte tak energii i vodu. K úsporám vám pomůže také technologie OptiSense. Automaticky pro vloženou várku prádla upraví čas, spotřebu vody i elektrické energie. Zaručí to nejlepší ošetření každého kusu oblečení a výrazně snižuje jeho opotřebování vlivem nadměrného praní.

Čerstvě vypraná černá a červená tkanina
TECHNOLOGIE SOFTWATER

Vyperte stejně důkladně na 30° jako při praní na 60°.

Pračka AEG řady 9000

ŽÁDNÉ BLEDNUTÍ BAREV

Také si přejete, aby si vaše oblečení navždy uchovalo příjemnou měkkost a živé barvy? Technologie SoftWater v pračkách AEG řady 9000 odstraňuje z vody nečistoty, které mohou tkaninám škodit, ještě dříve, než se voda do bubnu vůbec dostane. Prací prostředky pak fungují lépe, dokonce i při nízkých teplotách, které jsou k vašemu oblečení rozhodně šetrnější.

S naší pomocí zvládnete i ty nejtěžší úkoly v péči o prádlo snadno a rychle

 • Červené hedvábí na černém pozadí
  Prací prostředek pro jemné prádlo

  Používejte speciální prací prostředky, které neobsahují enzymy na bázi proteinů. Ty totiž mohou poškodit vlnu a hedvábí.

 • Ruční praní červeného oděvu
  Nejprve odstraňte skvrny

  Jakoukoliv skvrnu co nejdříve namočte do studené vody, aby se špína neusadila ve vláknech.

 • Svěží červená košile
  Uchovejte zářivé barvy

  K praní barevného prádla jsou nejvhodnější prací prostředky bez obsahu bělidel. Naopak při praní bílého prádla použijte prášky na bázi bělidel, aby bílá zůstala skutečně bílou.

TECHNOLOGIE PROSTEAM®

Dopřejte si rychle osvěžené oděvy a až o 30 % méně přehybů.

Pračka AEG řady 7000

Ochránce nažehlených košil

Když nechcete trávit tolik času žehlením, naše řada 7000 s technologií ProSteam® vám umožňuje dokončit prací program pomocí páry nebo provést samostatný sušicí program pomocí páry. Krátké, šetrné parní programy bezpečně odstraňují pachy a snižují pomačkání sušených tkanin.

Modelky, které na sobě mají hedvábné, vlněné a outdoorové oblečení

UPRAVTE SI SUŠENÍ NA MÍRU

Ochranu vašeho oblečení šitou na míru nabízejí pouze spotřebiče AEG řady 8000 s technologií AbsoluteCare®. Přesně regulované pohyby bubnu a teplota zajišťují šetrné sušení oděvů a zachovávají jejich vzhled i kvalitu. Ochrání všechny druhy materiálů od vlny a hedvábí až po funkční outdoorové oblečení.

Zredukovat, recyklovat, použít znovu

Až 95 % textilií, které vyhazujeme, je možné znovu použít nebo recyklovat. Pokud je oblečení v dobrém stavu, darujte ho na charitu. Nebojte se také využít vaši kreativitu. Zamyslete se nad jeho dalším využitím a najděte mu ve své domácnosti nové místo. Nebo ho můžete odevzdat k recyklaci a vrátit zpět přírodě. Recyklace snižuje množství odpadu a šetří energii i vodu. Ohleduplnost k životnímu prostředí navíc nikdy "nevyjde z módy".

Chraňte své oděvy před následky zastaralých rad


S vývojem technologií by se měly vyvíjet i naše prací návyky. My však mnohdy ze zvyku pereme a sušíme zastaralým způsobem a nedokážeme moderní postupy využívat naplno. Škodíme tak nejen našim oděvům, ale i životnímu prostředí. Proto jsme si posvítili na některé štítky, které dnes již neplatí.

Prádlo namočené ve vaně plné vody

Co bylo 40, je nyní 30

Na štítcích nejsou uvedeny doporučené teploty, ale maximální. Obvykle stačí prádlo vyprat při nižší teplotě. Ochráníte tím barvy a vlákna vašich oděvů a spotřebujete méně energie. Naše pračka ÖKOMix poskytne oblečení výjimečnou péči již při 30 °C. Technologie ÖKOMix zajišťuje, že se prací prostředek a aviváž smíchá s vodou dříve, než se dostane do bubnu. Důkladně se tak rozpustí a plně se aktivuje už při nižší teplotě. 

Žena v čerstvě vypraných černých šatech

Černá zůstane černou

Filtrační systém iontové výměny SoftWater, kterým jsou vybaveny pračky AEG řady 9000, je první taková technologie na světě. Odstraňuje nečistoty z vody ještě předtím, než se dostane do bubnu. Prací prostředky jsou pak účinnější, takže dosáhnete stejného výsledku při 30°, jako když perete na 60°. Šetrnější vůči životnímu prostředí, šetrnější vůči vašemu oblečení.

Schváleno společností Woolmark

Naše spotřebiče získaly osvědčení, že dokážou pečovat dokonce i o vaše vlněné prádlo, které je jinak určeno „pouze k ručnímu praní“.

Zelená etiketa Woolmark

Zapomeňte na ruční praní

Zapomeňte na to, co jste vždy slýchávali. Praní v ruce není nejšetrnější způsob čištění choulostivého oblečení. Je náročné na čas i spotřebu vody a namáhá vlákna více, než si myslíte. Moderní spotřebiče s programy pro vlnu a hedvábí perou při nízkých otáčkách i teplotě, a poskytují tak vašemu jemnému prádlu tu nejlepší možnou péči.

Vyhněte se chemické čistírně

Náročné chemické čištění je drahé, zatěžuje životní prostředí a z dlouhodobého hlediska neprospívá ani vašim oděvům. Dá se mu však vyhnout. Moderní pračky jsou dostatečně jemné na to, aby ošetřily i oděvy určené výhradně k chemickému čištění, a to bez chemikálií. V naší pračce se sušičkou ÖKOKombi Plus můžete své oblíbené kousky bezpečně vyprat a vysušit při výrazně nižších teplotách. To platí i pro oblečení určené pouze k ručnímu praní.

Pračka se sušičkou ÖKOKombi Plus

První pračky se sušičkou na trhu, které získaly modrý certifikát Woolmark.

Modrý štítek společnosti Woolmark

Účinnost se snoubí s výkonem

Pračka se sušičkou ÖKOKombi Plus vám přinese úsporu prostoru, času i energie. Spojuje v sobě špičkovou technologii praní i sušení, takže můžete bezpečně prát a sušit dokonce i velmi jemné tkaniny, jako je vlna. To vše při spotřebě energie a vody, která je až o 40 % nižší než u srovnatelných spotřebičů.

Laboratoř firmy Adidas pro vývoj chytrého oblečení s manekýnkou

Zajímá vás, co bude dál?

The Next Black je náš dokumentární film o tom, co můžeme očekávat v budoucnu. Podívali jsme se do křišťálové koule, abychom porozuměli tomu, jaká bude péče o prádlo v budoucnu. spolupracovali jsme přitom s návrháři a lídry v oblasti módy jako Adidas nebo Patagonia. Zveme vás, abyste spolu s námi objevili budoucnost odívání a péče o prádlo.

Vaše oblíbené oděvy si zaslouží tu nejlepší péči, protože nejsou jen obyčejnými nitěmi a vlákny. Vypráví příběh. Váš příběh. A budete-li je prát a sušit v našich strážcích oblečení, děláte pro ně i pro životní prostředí to nejlepší.