Filtr mikroplastových částic

Filtr mikroplastových částic

Ukažte svůj styl, ne mikroplasty

Ze všech syntetických oděvů se při praní uvolňují mikroplastová vlákna. Pomocí nového filtru mikroplastových částic AEG zachytíte až 90 %* vláken dřív, než se dostanou do odpadní vody. Filtr funguje s jakoukoli pračkou AEG.

Co Jsou To Mikroplasty?

Mikroplasty jsou celosvětově rostoucí problém, který přitahuje pozornost spotřebitelů i vedoucích představitelů EU. Co je však tento globální fenomén zač?

 • Magnifying glass icon
  Menší než 5 mm

  Mikroplasty jsou kousky plastu menší než 5 mm a pocházejí ze dvou různých zdrojů: do životního prostředí se uvolňují jako malé částice přímo z výrobků, v nichž jsou použity (primární mikroplasty), nebo vznikají rozkladem větších plastových předmětů (sekundární mikroplasty) (1-2)**.

 • Dead fish in sea icon
  Přispívají k trvalému znečištění

  Mikroplasty nejsou biologicky rozložitelné a jejich další uvolňování přispívá k trvalému znečištění ekosystémů a potravních řetězců (3)**.

 • Warning icon
  Podle výzkumů mohou být škodlivé

  Věda se dopady mikroplastů na životní prostředí zabývá teprve krátce, ale studie již prokázaly několik negativních účinků mikroplastových vláken na vodní organismy a potenciální riziko pro člověka (4-5)**.

Náš přínos k udržitelnosti

Společnost AEG navrhuje účinný a pohodlný způsob praní oděvů s menším negativním dopadem na životní prostředí – filtrování mikroplastových vláken uvolňovaných ze syntetických oděvů. Chceme být společnost, která spotřebitelům přináší inovace v oblasti udržitelného života. Filtr mikroplastových částic může být řešením pro každého, kdo se chce chovat udržitelněji.

Zadržuje uvolněná mikroplastová vlákna

Mikroplastový filtr pomáhá zachycovat mikroplastová vlákna uvolňovaná při praní ze syntetických oděvů a textilií a tím omezuje jejich únik do odpadní vody.

AEG Filtr mikroplastových částic

AEG Filtr mikroplastových částic

 • Externí příslušenství, které neovlivňuje průběh praní.
 • Musí být bezpečně nainstalován na stěnu.
 • Ukazatel signalizuje nutnost čištění filtru.
Woman standing next to washing machine with microplastic filter

Výhody používání mikroplastového filtru

Mikroplastový filtr pomáhá zachytit mikroplastová vlákna uvolněná při praní syntetických oděvů a textilií, aby se snížil jejich únik do odpadní vody. Je kompatibilní se všemi domácími pračkami AEG a Electrolux a neovlivňuje průběh praní.

Pink fibres
ZACHYTÍ AŽ 90 % MIKROPLASTOVÝCH VLÁKEN*
 • Filter indicator light
  Indikátor čištění filtru

  Filtrační kazeta shromažďuje mikroplastová vlákna i z několika pracích cyklů a sama indikuje, kdy je třeba ji vyčistit.

 • Recycled plastics
  Vyrobeno z recyklovaného plastu

  Nejméně 50 % plastů použitých při výrobě filtru pochází z recyklovaných surovin.

 • Installation dimensions
  Instalace

  Filtr se snadno a rychle instaluje na stěnu vedle spotřebiče, přičemž může být umístěn vpravo i vlevo. Montážní sada a podrobný návod jsou součástí balení výrobku.

* > 45 mikronů uvolněných ze syntetického oblečení. Filtrační kapacita měřená v rámci interního testu na materiálech z polybavlny a polyesteru v cyklu Syntetika 40 °C.

** 1. Wright, S.L., Thompson, R.C., Galloway, T.S. (2013): The Physical Impacts of Microplastics on Marine Organisms: A Review, Environmental Pollution, Vol. 178, 483–492.

2. https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20181116STO19217/microplastics-sources-effects-and-solutions

3. ECHA https://echa.europa.eu/hot-topics/microplastics

4. Rebelein, A., Int-Veen, I., Kammann, U., Scharsack, J.P.(2021): Microplastic Fibres – Underestimated Threat to Aquatic Organisms? Science of the Total Environment, Vol. 777.

5. Toussaint, B., Raffael, B., Angers-Loustau, A., Gilliland, D., Kestens, V., Petrillo, M., Rio-Echevarria, I.M., Vanden Eede, G. (2019): Review of Micro – and Nanoplastic Contamination in the Food Chain – Food Add.&Contam.: Part A, 35(5):1-35.