Dokumentární film The Next Black

The Next Black

Dokumentární film The Next Black představuje návrháře, inovátory a další významné osobnosti, které určují budoucnost odívání. Tento film není o tom, co je nového, ale jaká bude budoucnost.

Co je dokumentární film The Next Black?

Dokumentární film The Next Black svádí dohromady návrháře, inovátory a významné osobnosti z celého světa k otevřené diskusi o konceptu odívání. Nezajímá se pouze o to, co si oblékáme, ale zkoumá, jak vyrábíme oděvy, jak se k nim chováme a jak o ně pečujeme. Každý, s kým jsme dělali rozhovor, má svůj pohled na budoucnost oděvního průmyslu, který vychází ze zkušeností i vášní.

Proč dokumentární film The Next Black?

Dokument The Next Black si klade za cíl prohloubit naše porozumění tomu, jaké oblečení budou lidé nosit a prát dnes i v budoucnu. Podívali jsme se na to, jak se nové textilie a technologie podílí na tvorbě oblečení, a také, do jaké míry rostoucí obavy o udržitelnost mění způsob, jakým pereme prádlo.

Bližší poznání procesu

Pokud víme, jak přesně se  oblečení vyrábí, můžeme se lépe rozhodovat, co budeme nosit.

Seznamte se s průkopníky

 • adidas

  Firma adidas inovuje monitorování výkonu sportovců a začleňuje nejmodernější technologii přímo do tkanin sportovního oblečení.

 • Projekt BioCouture

  BioCouture je první poradenský projekt v oblasti biodesignu na světě, který usiluje o výrobu oblečení bez vytváření toxického odpadu.

 • Patagonia

  Firma Patagonia razí cestu na poli udržitelných postupů podporou zodpovědné spotřeby a recyklace v oděvním průmyslu.

 • Studio XO

  Studio XO vyrábí oblečení, které mění tvar, střih a barvu podle preferencí jeho nositelů.

 • Yeh Group

  Společnost Yeh Group se snaží minimalizovat dopad barvení tkanin na životní prostředí používáním menšího množství vody a je v tomto ohledu průkopníkem nových postupů.

 • Proč se zajímáme?

  Inovace je zakotvena v naší DNA. Snažíme se být o krok napřed a z toho důvodu vyvíjíme péči o oblečení budoucnosti již dnes.

Sledovat dokumentární film The Next Black

Móda pomíjí, ale styl zůstává. The Next Black je dokumentární film, který nabourává celou koncepci odívání a výroby oblečení. Seznamte se s návrháři, inovátory a dalšími významnými osobnostmi, které určují budoucnost oblékání.

BUDOUCNOST ODĚVNICTVÍ

Společnost AEG přišla s první automatickou pračkou a vynalezla technologii, která zajišťuje energetickou úspornost moderních sušiček. Naše úsilí jde nad rámec výroby spotřebičů až k naší iniciativě Více péče, která přináší tipy jak si své oblečení uchováte co nejdéle jako nové.

UDRŽITELNOST ZNAMENÁ UCHOVAT TO, CO MÁME

Chceme-li přispět k trvale udržitelné výrobě a spotřebě, musíme porozumět celému životnímu cyklu kusu oděvu. Dokumentární film The Next Black se zabývá dopadem výrobního procesu na životní prostředí, od pěstování textilních plodin, přes barvení látek, po praní a přepravu. Zkoumá také, kolik oděvů si kupujeme.

Ovlivnili jsme mnoho lidí, kteří následně přehodnotili vztah ke svému oblečení

Rick Ridgeway

Viceprezident organizace Environmental Initiatives, Patagonia

PŘEHODNOCUJME SVÉ POTŘEBY

Rick Ridgeway je přesvědčen, že to nejlepší, co můžeme pro naši planetu udělat, je kupovat pouze to, co potřebujeme. Podněcuje spotřebitele, aby nakupovali spíše na základě potřeb než tužeb a aby snižovali množství kupovaných věcí, opravovali, co lze opravit, hledali nové využití a recyklovali.

Řízení našeho vlivu na životní prostředí

Společnost Patagonia věří v zodpovědné chování, život v omezeném množství zdrojů a v naši povinnost uchovávat planetu jako místo, kde bychom si přáli žít.

Barvy potřebujeme... ale mám za to, že je budeme aplikovat jinými způsoby

Sophie Matherová

Yeh Group

David Yeh, spolumajitel společnosti Yeh Group

Ochrana místních zdrojů

Oděvní výroba vyvíjí obrovský tlak na světové zásoby vody a vypouštěním škodlivých znečišťujících látek ohrožuje místní zdroje čisté vody. Společnost Yeh Group s tímto fenoménem bojuje prostřednictvím své technologie DryDye™, kdy k barvení tkanin používá tekutý oxid uhličitý bez potřeby vody a chemikálií.

Pracovníci ve výrobním závodě Yeh Group provádějí postup DryDye
Omezení plýtvání vodou díky suchému zpracování

Na základě tohoto průkopnického postupu barvení bez použití vody společnost Yeh Group, kterou spoluvlastní David Yeh, tvrdí, že při barvení tkanin ušetří miliony litrů čisté vody.

Osvěžující přístup

Zakladatelka projektu BioCouture Suzanne Leeová míchá zelený čaj, cukr, bakterie a kvasnice a pěstuje „zeleninovou kůži“, jak svůj produkt sama nazývá.

Vypěstujte si své vlastní oblečení

Představte si, že si můžete vypěstovat nové oblečení. BioCouture představuje výzkum, jak lze organismy, jako jsou bakterie, kvasnice, plísně a řasy, využít k výrobě tkanin. Výsledkem je zcela přírodní a 100% kompostovatelný produkt. Lze ho usušit, nastříhat a sešít a dát tak vzniknout šatům. A co je ještě lepší, celá výroba se obejde bez škodlivého odpadu, což znamená pro módní odvětví skutečně udržitelnou budoucnost.

PEČUJTE O SVÉ OBLEČENÍ

Naučit se správně pečovat o své oblečení je zásadní krok na cestě k udržitelnějšímu chování. Věděli jste, že prodloužením životnosti vašeho oblečení o pouhých devět měsíců můžete snížit vaši uhlíkovou a vodní stopu až o 30 %? Učinili jsme opatření, abychom vám pomohli lépe pečovat o oblečení, dokonce i o vaše nejchoulostivější hedvábné, vlněné a funkční prádlo.

Sledovat dokumentární film The Next Black

Trend takzvané rychlé módy zapříčinil za 10 let od přelomu tisíciletí zvýšení spotřeby tkanin o 47 %. Ale jakou cenu za to platí životní prostředí? Seznamte se s návrháři, inovátory a významnými postavami, které jsou na špičce vývoje oděvnictví a které určují budoucnost toho, co si oblékáme a jak to nosíme.

Technologie: budoucnost oděvnictví

Technologie brzy změní naše oblékání. Vzniká sportovní oblečení, které sleduje tělesné funkce, i móda, která existuje v prostoru, kde se střetává věda, umění a fyzický aspekt lidského těla. Inovátoři po celém světě usilují o to, aby se technologie stala nedílnou součástí oblečení, které nosíme.

Jednoho dne budeme na našich tělech nosit povrch počítače

Nancy Tilburyová

Studio XO

Futuristická móda

V návrzích Studia XO se objevují světelné efekty nebo stroje na bubliny.

Vysoké krejčovství

Když přemýšlíme o módě a technologii, často máme na mysli hodiny nebo podobné předměty určené k nošení. Ne tak Nancy Tilburyová. Návrhy jejího inovativního Studia XO zkrášlují některé přední světové umělce jako je například skupina Black Eyed Peas. Studio XO rovněž zaujalo Lady Gaga a nyní je nedílnou součástí jejího kreativního technologického podniku TechHaus.

Móda, nad níž máte kontrolu

Ambicí Studia XO je snížit množství budoucích oděvů v našich šatnících tím, že jim umožní měnit tvar, střih i barvu v souladu s našimi preferencemi a momentálními trendy. To by nám dokonce mohlo umožnit přihlásit se k odběru módního obsahu digitálně a vytvářet pomyslné seznamy skladem pro naše těla stejně, jako to děláme u digitálních zábavních platforem.

SPÍŠE DŘÍVE NEŽ POZDĚJI ZAZNAMENÁTE STÁLE VÍC SNÍMAČŮ VE VÍCE ODĚVECH

Matt Hymer

adidas

Vyrobeno pro výkon

Od roku 2010 využívá firma adidas svoji inovační laboratoř pro hledání způsobů , jak do svého sportovního oblečení začlenit technologii. Výsledkem je systém MiCoach Team Elite, který v reálném čase sleduje údaje o hráčích na hřišti a který v současnosti testují špičkové sportovní týmy na světě jako AC Milán, Chelsea FC a New Zealand All Blacks.

OBLÉKEJTE SE CHYTŘE

Představte si, že nosíte oblečení, které je stejně důmyslné jako naše osobní elektronická zařízení. Systém MiCoach pracuje s vodivým vláknem, které je všité přímo do prodyšné základní vrstvy oděvu sportovce a monitoruje jeho tělesnou aktivitu. Miniaturní snímače v tomto vodiči jsou připojeny na uzel neboli buňku systému. Tyto snímače měří při tréninku srdeční tep, sílu, rychlost, zrychlení a polohu na hřišti.

Rychlá odezva

Systém MiCoach umožňuje trenérům sledovat výkon hráčů prostřednictvím praktické aplikace.

Sledovat dokumentární film The Next Black

Poznejte návrháře, inovátory a další přední světové osobnosti, které zpochybňují nejen postup výroby oblečení, ale rovněž způsob, jak pečujeme o své oděvy po jejich zakoupení. The Next Black není film o tom, co je nového, ale jaká je budoucnost.